Hořčicová karma

Možná máš taky občas pocit, že jsi neponaučitelný(á) a opakuješ některé chyby dokola. Možná už se tomu i zasměješ, humor je dobrý učitel. Třeba nedávno jsem se při nohejbale v duchu divil, jak může mít kámoš mého věku problémy s kolenem, "takovej mladej kluk". No a pár dní na to mě začalo bolet levé koleno a trochu pobolívá doteď. Asi blbá náhoda, ale táhne za sebou nechtěnou morální pachuť "nediv se u ostatních tomu, co může čekat i tebe". Hmmm.

Dnes ráno jsem chtěl klasickou velkou plnotučnou hořčici z plastového kelímku přendat do modernější nádoby, ze která se dá výmáčknout na způsob kečupu. Proč bych to měl vůbec dělat? No, původní kelímek je moc široký a nevejde se do přenosného dřevěného kontejneru, který přinášíme v době jídla na stůl.
Protože taková vymačkávací nádoba má úzké hrdlo, použil jsem trychtýř. Ten má hrdlo ještě užší, takže když jsem ho naplnil hořčicí, zůstala v rozšířené části trychtýře a nechtělo se jí mršce dolů. S tím jsem samozřejmě počítal :-)

Nejdřív jsem hořčici zkoušel protlačit špejlí dovnitř, to ale nefungovalo. Tak jsem trychtýř přitlačil k hrdlu prázdné nádoby a prudkými svislými pohyby se ji za pomocí přitažlivosti zemské snažil do nádoby dostat. Šlo to po milimetru a to mě nebavilo. A bylo to nebezpečný - kdykoli to mohlo vystříknout.

Nějakým nedopatřením jsem si vzpomněl na fyziku, jmenovitě podtlak: trychtýř jsem o kousek od hrdla odendal, nádobu na hořčici jsem zmáčkl, trychtýř s hořčicí na ni se shora přitlačil (abych zamezil falešnému "fuku"), a pak zmáčknutou nádobu pustil. Ta ve snaze dostat se do původního tvaru nasála hořčici z trychtýře. Měl jsem vyhráno!

Během dalšího nasávání jsem si v duchu liboval, že tak skvělou myšlenku musím předat svým studujícím dětem jako praktický příklad fyzikálních zákonů.....a trochu se tím i vytáhnout a poučit je. Jenomže během toho samolibého zasnění se mí nádoba smejkla a málem jsem vylil celou hořčici na podlahu. A přesně tenhle pocit už znám to je řeč mojí karmy.
Ale ukočíroval jsem to, dílo se povedlo, získal jsem novou dovednost :-)
Akorát si díky téhle "karmě" možná příště odpustím tu dětinskou chuť poučovat o svých úspěších mladší generaci. Ale nevím, nevím...to pokušení je tak silné!